| Flavour Characteristics | Delicate, sweet |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | China |
| Cost per serve | 38c (200g), 43c (100g) |
No products in the cart.
Return To ShopFree shipping over $100 for RETAIL Orders.




From: $17.00
Edward, the Prince of Wales later King Edward VIII, had a liking for this blend of premium Keemun China tea with a hint of Oolong tea. A royal blend.
| Flavour Characteristics | Delicate, sweet |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | China |
| Cost per serve | 38c (200g), 43c (100g) |
Edward, the Prince of Wales later King Edward VIII, had a liking for this blend of premium Keemun China tea with a hint of Oolong tea. A royal blend.
From: $19.00
From: $15.00
Copyright © 2026 Elmstock Tea. All rights reserved. Terms: Buy Tea Online, Tea Australia

