| Flavour Characteristics | Mild with a light liquor |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cost per serve | 34c (200g), 38c (100g) |
No products in the cart.
Return To ShopFree shipping over $100 for RETAIL Orders.




Black tea with a mild flavour and a light liquor. This mid grown tea displays the presence of green leaf and golden tips.
Ingredients: Black Tea
| Flavour Characteristics | Mild with a light liquor |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cost per serve | 34c (200g), 38c (100g) |
Black tea with a mild flavour and a light liquor. This mid grown tea displays the presence of green leaf and golden tips.
$15.00 Original price was: $15.00.$12.00Current price is: $12.00.
From: $13.00
Copyright © 2026 Elmstock Tea. All rights reserved. Terms: Buy Tea Online, Tea Australia

