| Flavour Characteristics | Flowery, full flavour |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | China |
| Cost per Serve | 38c (200g pack), 43c (100g pack) |
No products in the cart.
Return To ShopFree shipping over $100 for RETAIL Orders.




From: $17.00
From the South Western provinces of China, reputed to be the best source of China Black Tea. The king of Chinese black teas – a tippy, quality tea.
| Flavour Characteristics | Flowery, full flavour |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | China |
| Cost per Serve | 38c (200g pack), 43c (100g pack) |
From the South Western provinces of China, reputed to be the best source of China Black Tea. The king of Chinese black teas – a tippy, quality tea.
From: $18.00
From: $19.00
Copyright © 2026 Elmstock Tea. All rights reserved. Terms: Buy Tea Online, Tea Australia

