| Flavour Characteristics | Full-bodied, strong and distinctive |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | India |
| Cost per serve | 53c (200g), 58c (100g) |
No products in the cart.
Return To ShopFree shipping over $100 for RETAIL Orders.




First Flush. Malty, full bodied and rich in colour from the Brahamaputa Valley in the northeast of India. This sought after tea is a typical tippy Assam tea.
| Flavour Characteristics | Full-bodied, strong and distinctive |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | India |
| Cost per serve | 53c (200g), 58c (100g) |
First Flush black tea from the Borengajuli plantation. Malty, full bodied and rich in colour from the Brahamaputa Valley in the northeast of India. This sought after tea is a typical tippy Assam tea.
From: $24.00
From: $19.00
Copyright © 2026 Elmstock Tea. All rights reserved. Terms: Buy Tea Online, Tea Australia

