| Flavour Characteristics | Delicate, subtle |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | India |
| Cost per serve | 48c (200g), 53c (100g) |
No products in the cart.
Return To ShopFree shipping over $100 for RETAIL Orders.




A typical tippy, malty Assam tea with a deep reddish liquor and distinctive aroma.
| Flavour Characteristics | Delicate, subtle |
|---|---|
| Milk | Optional |
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 40 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | India |
| Cost per serve | 48c (200g), 53c (100g) |
A typical tea from this sought after region. A deep reddish liquor and distinctive aroma.
$39.00
From: $15.00
Copyright © 2026 Elmstock Tea. All rights reserved. Terms: Buy Tea Online, Tea Australia

