| Milk | Not Recommended |
|---|---|
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 20 per 50g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | Australia (imported ingredients) |
| Cost per Serve | 40c (50g), 35c (200g) |
No products in the cart.
Return To ShopFree shipping over $100 for RETAIL Orders.




Highly sought after finest long leaf high grown black tea delicately flavoured with the oil of bergamot and enhanced with rare Gold Leaf tea from Yunnan, whose preparation is a closely guarded secret.
Special treat for Earl Grey connoisseurs, this tea is visually stunning as well as producing a special flavour and aroma.
Ingredients: Black Tea, Oil of Bergamot
| Milk | Not Recommended |
|---|---|
| Sweetening | Optional |
| Brewing Time | 3 – 5 mins |
| Serving | 1 tsp per cup |
| Approx. Cups | 20 per 50g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | Australia (imported ingredients) |
| Cost per Serve | 40c (50g), 35c (200g) |
Highly sought after finest long leaf high grown black tea delicately flavoured with the oil of bergamot and enhanced with rare Gold Leaf tea from Yunnan, whose preparation is a closely guarded secret.
Special treat for Earl Grey connoisseurs, this tea is visually stunning as well as producing a special flavour and aroma.
From: $18.00
From: $14.40
Copyright © 2026 Elmstock Tea. All rights reserved. Terms: Buy Tea Online, Tea Australia

