| Flavour Characteristics | Subtle, delicate |
|---|---|
| Milk | Not Recommended |
| Sweetening | Not Recommended |
| Brewing Time | 2 – 4 mins |
| Serving | 1/2 tsp per cup |
| Approx. Cups | 80 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | China |
| Cost per Serve | 34c (200g), 38c (100g) |
No products in the cart.
Return To ShopFree shipping over $100 for RETAIL Orders.




From: $30.00
A semi-fermented tea from the mountains of the Fujian province of China. A much sought-after tea, it has a fresh, delicate peach-like flavour with a floral fragrance. It is an ideal accompaniment to meals.
| Flavour Characteristics | Subtle, delicate |
|---|---|
| Milk | Not Recommended |
| Sweetening | Not Recommended |
| Brewing Time | 2 – 4 mins |
| Serving | 1/2 tsp per cup |
| Approx. Cups | 80 per 100g |
| Caffeine | Yes |
| Country of Origin | China |
| Cost per Serve | 34c (200g), 38c (100g) |
A semi-fermented tea from the mountains of the Fujian province of China. A much sought-after tea, it has a fresh, delicate peach-like flavour with a floral fragrance. It is an ideal accompaniment to meals.
From: $37.00
From: $18.00
Copyright © 2026 Elmstock Tea. All rights reserved. Terms: Buy Tea Online, Tea Australia

